To historia o duchu, który jakoby miał ukazać się w Mielżynie w pierwszym roku XVIII wieku. Czas to był niespokojny, w kraju panował wtedy August II zwany Mocnym a rok wcześniej wybuchła III wojna północna, której jednym z uczestników była Rzeczpospolita. W takim to czasie miało miejsce opisane tutaj wydarzenie, ale zacznijmy od początku:

W 1766 roku Ks. Kanonik Pstrokoński przeprowadzał wizytację generalną mielżyńskiego kościoła. Podczas oględzin świątyni dostrzegł przybitą do ściany deskę z wypalonym śladem ludzkiej ręki. Zaciekawiony spostrzeżeniem poprosił miejscowego plebana o wyjaśnienia, ten opowiedział miejscową legendę, którą Pstrokoński w taki oto sposób zapisał:

„ W tym tu kościele znajduje się obraz stróża dworu mielżynskiego – Wojciecha – zmarłego w 1701 roku. Na tym obrazie przedstawione jest całe jego życie. W sześć tygodni po swojej śmierci objawił się tenże Wojciech niejakiemu łucznikowi, a prosząc go o wybawienie z mąk czyścowych, pozostawił na pamiątkę tego objawienia swego znamię wypalonej ręki prawej na desce. Deska ta znajduje się przybita na ścianie w tym kościele z następującym napisem: Wojciech stróż Dworu Mielżyńskiego który na wieczną pamiątkę nieznośnych mąk częściowych to wypalenie ręki na tej desce zostawił”

Niestety na próżno dziś szukać w mielżyńskim kościele wspomnianej wcześniej deski. Nie ma też obrazu przedstawiającego życie Wojciecha – czas zatarł ślady po nich. Możemy tylko przypuszczać, że ów stróż dworu to dawny żołnierz, uczestnik wojen z II poł. XVII wieku, a tych w tym okresie nie brakowało. Właśnie takich ludzi chętnie zatrudniano do pilnowania dworów. Zagadkowa jest postać owego łucznika, być może był jakimś łowczym czy myśliwym niewykluczone, że też miał żołnierską przeszłość. Dziś po tej historii pozostała tylko kartka w starej książce, dziś wzbudzając jedynie zaciekawienie, a w dawnych czasach przerażenie u ówczesnych mieszkańców Mielżyna oglądających zawieszony na ścianie obraz i jego towarzyszkę – deskę ze śladami z zaświatów.

  • Bibliografia
  • X.Hilary Koszutski – Obrazek Historyczny Mielżyna i Kościoła parafialnego w Mielżynku.

Zdjęcie ilustrujące artykuł: Obraz Peace,love,happiness z Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *