Jaworowo. Z życia dawnych mieszkańców wsi.

0

Fot. Jaworowo

Wzmianki i artykuły w dawnej prasie i innych publikacjach, opisujące zdarzenia, jakie miały miejsce na terenie wsi Jaworowo.

20 Czerwca 1929 rok.

Przymusowe lądowanie samolotu.

Dn. 20 bm. pomiędzy godz. 18 a 19 lądował na polach Jaworowa samolot wojskowy z 4 Pułku Lotniczego z Torunia z powodu braku oliwy. Samolot doznał podczas lądowania nieznacznych uszkodzeń, które usunął przybyły monter tegoż pułku.

  • Gazeta Gnieźnieńska ” Lech” Nr. 144. Z dn.1929.06.25

21 Maja 1936 roku.

W tym dniu Gazeta gnieźnieńska ” Lech” w Nr. 119 pisała :

W Jaworowie wybuchł pożar, który strawił doszczętnie stodołę rolnika Skolasińskiego.

17 – Październik – 1936 r.

Napad rabunkowy na szosie

Pod groźbą zastrzelenia, rabusie ograbili syna rzeźnika z Witkowa

Ofiarą zuchwałego napadu rabunkowego padł ostatnio w godzinach wieczornych w drodze powrotnej do domu, syn mistrza rzeźnickiego z Witkowa, 24-letni Henryk Ogórkiewicz. Gdy znajdował się na drodze pomiędzy Odrowążem a Jaworowem, zastąpiło mu drogę 3 nieznanych osobników, z których jeden zatrzymał konia z wozem, podczas gdy drugi uderzył go laską w plecy. Następnie rabusie pod groźbą zastrzelenia zażądali od p. Ogórkiewicza wydania im posiadanych przy sobie pieniędzy. Ulegając przemocy, p. Ogórkiewicz wydał im 7 zł, z którymi rabusie w ciemnościach nocy się ulotnili. Wiadomość o zuchwałym napadzie na drodze wywołała w Witkowie duże wrażenie.

Gazeta Gnieźnieńska ” Lech ” Nr. 242 z w/w dnia.

3 Sierpień 1939 roku.

W dn. 20 Sierpnia 1939 roku Kurier Poznański w Nr. 378 opisał takie zdarzenie:

W dn. 03 czerwca br. przybyli do Jaworowa w odwiedziny do znajomych Stefan Robaszkiewicz i Czesław Żołdak z Mierzewa. W pewnym momencie robotnik Leon Maćkowiak z Jaworowa bez żadnego powodu uderzył Robaszkiewicza kołkiem w głowę. Robaszkiewicz zalany krwią runął na ziemię. Napastnik zbiegł. Rannego przewieziono do szpitala miejskiego w Gnieźnie, gdzie dopiero po kilku dniach odzyskał przytomność. W wyniku przewodu sądowego Sąd Okręgowy w Gnieźnie skazał Maćkowiaka na 1 rok więzienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *