Paruszewo Gm. Strzałkowo. Z życia dawnych mieszkańców wsi.
Wzmianki i artykuły w dawnej prasie i innych publikacjach, opisujące zdarzenia, jakie miały miejsce na terenie wsi Paruszewo.
11 Czerwca 1930 roku.
Trup wisielca w lesie.
W lesie majętności Paruszewo pow. wrzesińskiego znaleziono w pierwsze święto Zielonych Świąt trupa niejakiego Romana Esricha z Poznania, który popełnił samobójstwo przez powieszenie się. Przyczyny rozpaczliwego kroku dotychczas wyświetlić nie zdołano.
- Lech. Gazeta Gnieźnieńska: codzienne pismo polityczne dla wszystkich stanów 1930.06.11 R.32 Nr133.
14 Października 1936 roku
Epidemia tyfusu w Paruszewie.
W majętności Paruszewo pod Strzałkowem wybuchła epidemia tyfusu. Jak dotychczas ustalono na tę zakaźną chorobę zapadło kilka osób. Inspektor szkolny zarządził przerwę w nauczaniu dzieci uczęszczających do Szkoły Powszechnej w Skarboszewie.
- Lech.Gazeta Gnieźnieńska: codzienne pismo polityczne dla wszystkich stanów. Dodatki: tygodniowy „Lechita” i powieściowy oraz dwutygodnik „Leszek” 1936.10.14 R.36 Nr239
Przed 28 Wrześniem 1938 roku.
Wyrostki z Paruszewa przed sądem.
Tomasz i Stanisław Piętkowie, robotnicy dominialni z Paruszewa, pobili w wyniku kłótni stróża folwarcznego, Wyderkiewicza i za to zostali skazani przez wrzesiński Sąd Grodzki na karę po 6 miesięcy więzienia z zawieszeniem na 2 lata.
- Lech.Gazeta Gnieźnieńska: codzienne pismo polityczne dla wszystkich stanów. Dodatki: tygodniowy „Lechita” i powieściowy oraz dwutygodnik „Leszek” 1938.09.28 R.38 Nr222