KATARZYNOWO GM. STRZAŁKOWO. DZIEJE WSI I JEJ MIESZKAŃCÓW.

Fot. Katarzynowo.
Niewielka wieś licząca w 2021 roku 69 mieszkańców, w latach 1998-2021 liczba mieszkańców wsi zwiększyła się o 6,2%, miejscowość położona z dala od głównych dróg 11 km od powiatowej Słupcy.
Zobacz artykuł:
Dzieje Wsi:
1554 roku.
Pierwsza wzmianka o wsi Mosczenice. Wieś ta istniała w miejscu lub w rejonie Katarzynowa.
- Teki Dworzaczka.
1557 roku
Wieś Mosczenice określona jako pustki, czyli w tym czasie już niezamieszkałą.
- Teki Dworzaczka.
Przed 1803 rokiem.
W miejscu lub rejonie dzisiejszego Katarzynowa istnieje folwark Mosczenica.

1846 roku.
Folwark Katarzynowo ma 4 domy i 45 mieszkańców. Właścicielem jest Kurczyński.
- J.A.Bobrowicz.- Opisanie historyczno-statystyczne Wielkiego Księstwa Poznańskiego – wyd. Lipsk 1846 rok.
1863 roku.
Artykuł pt.” 21 Stycznia 1863 roku” zamieszczony w Orędowniku Wrzesińskim w Nr. 9 z 1935 roku przytacza fragment listu powstańca Styczniowego dotyczącego problemów przy przekraczaniu granicy rosyjsko-pruskiej mającego miejsce w Katarzynowie:
W liście Witolda Turny z Objezierza z dn. 30 kwietnia 1863 roku czytamy: Przyjechałem do Katarzynowa i kilka dni tu siedzieć musiałem, nie mogąc się z moimi ludźmi przeprawić przez granicę, ponieważ Prusacy robią ciągłe rewizje i mieli mnie na oku. Użyłem fortelu, wysłałem wszystkich ludzi do gospodarzy pogranicznych i ci ich przeprowadzili przez granicę, ja zaś oświetliłem wszystkie okna domu odciągając czujność czatów pruskich obchodzących ustawicznie Katarzynowo. W niedzielę 26 kwietnia pojechałem bryczką na Strzałków do Słupcy tu spotkałem się z komendantem Faucheux i do niego się przyłączyłem.
Katarzynowo na mapie z 1891 roku.

Cmentarz
Na południe od wsi, przy drodze do Kokczyna zarośnięty drzewami cmentarz ewangelicki z drugiej połowy XIX wieku, a raczej z jego ostatnich lat, nie jest on zaznaczony na mapie wyd. w 1891. Prawdopodobnie ostatnią osobą pochowaną czy właściwie zakopaną na nim był młody niemiecki żołnierz zabity przez Rosjan w Skąpym. Leżące przez kilka dni, w rowie, na wprost dworu w Skąpym zwłoki tego żołnierza mieszkańcy wsi wywieźli na cmentarz w Katarzynowie i tam pochowali.
Legenda:
- Odległość podana jest od rynku w Słupcy do centrum opisywanej miejscowości.
- Dane statystyczne miejscowości pochodzą ze strony internetowej: Polska w liczbach.